Cmentarz w Jeleniej Górze przy ulicy Krakowskiej

Głównym powodem założenia Stowarzyszenia Historyczne Sudety była nie tylko chęć uchronienia zabytków naszego regionu przed zniszczeniem, ale również bardzo ważne dla mnie było zwiększenie „świadomości historycznej” mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Bo niestety często zapominamy o fakcie, że to, jak wygląda nasza piękna kraina, w której mieszkamy, w dużej mierze jest dziełem tych, którzy mieszkali tutaj przed nami. Mógłbym podać wiele przykładów, jak na przykład stare sztolnie w Sowiej Dolinie, które są dziełem Walonów, Tyrolczykom zawdzięczamy piękne domy w Mysłakowicach, a uciekającym przed prześladowaniami religijnymi Czechom historię Laborantów z Karpacza (zresztą Tyrolczycy też zawędrowali w te strony z powodu prześladowań religijnych).

Dlaczego taki wstęp? Otóż długo zastanawiałem się, w jaki sposób podejść do tematu, który chcę zaprezentować. Ostatecznie, po skonsultowaniu się z legendą polskiej eksploracji, Panem Wojtkiem Stojakiem, który zapewnił mnie, że postępuje właściwie i nie powinienem się obawiać o posądzanie mnie o jakieś działania pro-niemieckie, postanowiłem sprawę nagłośnić.

Od jakiegoś czasu dość regularnie przejeżdżam ulicą Krakowską w Jeleniej Górze. Moje zainteresowanie budził fragment lasku, który leży w sąsiedztwie nowej obwodnicy miasta (ot, można powiedzieć takie „zboczenie”). Ale że zima była długa, to leżący śnieg nie pozwalał dokładniej się temu przyjrzeć. Kiedy na początku kwietnia śnieg powoli znikł, postanowiłem przy okazji kolejnego kursu ulicą Krakowską zbadać to, co nie dawało mi przez ostatni czas spokoju.
Pierwsza rzecz, jaka rzuciła mi się w oczy to bałagan. Potem jakieś kawałki betonu ze zdobieniami, jakiś głaz ze śladami po wierceniu i kilka kopczyków ziemi. No i śmieci, śmieci i jeszcze raz śmieci. Można by to podsumować staropolskim powiedzeniem: „syf, kiła i mogiła”.

cmentarz krakowska jelenia góra 2

SONY DSC

I właśnie to ostatnie słowo jest tutaj kluczowe. Po pstryknięciu kilku fotek średniej jakości aparatem wróciłem do domu. Zdjęcia z krótkim opisem wrzuciłem na pewnym forum internetowym i nastąpił mały przełom. Otóż dzięki pewnemu dokumentowi,  udało nam się dojść do tego, że jest to teren cmentarza. A dokładniej Hartauer Friedhof. Mało tego, okazało się, że jeszcze kilkanaście lat temu zostały wydane zalecenia co do tego terenu przez Urząd Konserwatorski w Jeleniej Górze.

Kiedy dowiedziałem się, jakiego rodzaju jest to teren, byłem – przyznam szczerze – zszokowany. Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że miejsce, w którym do niedawna był cmentarz, można przerobić na dzikie wysypisko. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć: „no ale tam przecież leżą źli Niemcy”. Niemcy, nie Niemcy. Niemiec też człowiek. Przecież jesteśmy rasą z rozwiniętym myśleniem abstrakcyjnym. Większość z nas wierzy w to, że po śmierci nasza dusza powinna zaznać spokoju. A jak tu być spokojnym jak ktoś na głowę wywala nam pozostałości po remoncie, butelki po wódce i stare opony. Podejrzewam, że przyczyną takiego stanu rzeczy (poza jakimś naszym narodowym uporem do wywożenia śmieci do lasu) jest brak jakiejkolwiek informacji o tym, że spoczywają tam ludzkie szczątki.

Z powodu całej tej sytuacji zwracam się z apelem: jeśli już tak bardzo musicie te swoje brudy gdzieś wywieźć, nie róbcie tego do lasu. Nigdy nie wiadomo, co było w dziurze w której to zostawicie, a w tej chwili większość wysypisk przyjmuje dostarczone odpady bezpłatnie. Druga kwestia: jeśli ktoś byłby zainteresowany tym, aby pomóc w oczyszczeniu tego terenu, to proszę o kontakt. Pokażmy, że potrafimy zadbać o dziedzictwo tej ziemi. Przecież odwiedza nasze tereny bardzo dużo Niemców, być może któryś z nich przyjeżdża specjalnie po to, aby zobaczyć miejsca spoczynku swoich krewnych. Co może o nas pomyśleć taka osoba? Jak to świadczy o nas jako mieszkańcach regionu? Dajmy też przykład naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, w końcu ciągle upominamy się o to, aby Ukraińcy czy Litwini zajęli się cmentarzami Polaków. Pokażmy im, jak to się powinno zrobić.

Ze swojej strony zapewniam, że Stowarzyszenie dołoży wszelkich starań, aby teren ten w jakiś sposób uporządkować i być może zabezpieczyć. Historia nas oceni, szanujmy dziedzictwo nie tylko naszych przodków, ale także naszego regionu, by nasze dzieci mogły być dumne z miejsca, z którego pochodzą…

SONY DSC

Zwracam się również z prośbą do tych, którzy posiadają stare zdjęcia. Jeśli macie w swoich kolekcjach zdjęcia cmentarza, albo jego okolic to bardzo proszę o kontakt.

SONY DSC cmentarz krakowska jelenia góra 5 cmentarz krakowska jelenia góra 7 cmentarz krakowska jelenia góra 8 cmentarz krakowska jelenia góra 9 cmentarz krakowska jelenia góra 10 cmentarz krakowska jelenia góra 11

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz