Kościelna ciekawostka w Miłkowie.

Kościelna ciekawostka w Miłkowie – symbole masońskie.

Na początek przyznam się, że myślałem, że do tematu kościoła w Miłkowie już wracać nie będę, a tym bardziej od strony symboliki. Bo też i co wyjątkowego może być w ruinie kościoła ewangelickiego znajdującej się w małej wiosce? Oczywiście poza samą ruiną, o historii, którą pisałem tutaj. I pewnie nie wróciłbym do tego tematu gdyby nie Magda, która zapytała, czy znak widoczny na jednym ze zdjęć nie jest masońską węgielnicą. Spojrzałem i mnie zatkało. Rzeczywiście na fotografii była węgielnica i cyrkiel. Czyli najpopularniejszy ze znaków masonerii. Dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem?

kosciol ewangelicki milkow 0Sam przed sobą się tłumaczę tym, że w momencie kiedy powstawały tamte zdjęcia tematyka tajnych stowarzyszeń mnie aż tak bardzo nie interesowała. Coś gdzieś kiedyś się o uszy obiło i tyle. Jednak od tamtego czasu zakres moich zainteresowań trochę się zmienił, wiedza powiększyła i człowiek stał się na pewne rzeczy bardziej wyczulony. Ktoś mógłby powiedzieć: chwila, przecież to równie dobrze może być znak miejscowego cechu murarskiego więc po co się tak nad tym rozczulać. I w sumie słuszna uwaga, jednak jest kilka szczegółów, które świadczą o tym, że znak ten był związany z lożą masońską. Już zabieram się za tłumaczenie dlaczego.
Po pierwsze budynek, który nas interesuje pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. A jest to przecież wiek największej ekspansji ruchu masońskiego na całą Europę.
Po drugie fundatorkami budowy kościoła były między innymi żony najbogatszych kupców z okolicy, a członkami lóż masońskich są głównie ludzie majętni. Po trzecie i najważniejsze węgielnica nie występuje w tym przypadku sama a w duecie z krzyżem wpisanym w okrąg. Krzyż ten pochodzi od Indouropejczyków i Słowiań Wschodnich i jest jednym z podstawowych symboli solarnych. Najbardziej popularny był u Celtów i ich druidów. W czasach nam współczesnych krzyż ten oznacza pochwałę i uwielbienie wszystkiego co pradawne i celtyckie. Dodam jeszcze, że chrześcijanie przejęli ten symbol trochę go modyfikując. W wersji chrześcijańskiej krzyż jest opisany na okręgu, czyli jego wszystkie ramiona wychodzą poza okręg.
Obecność tych dwóch symboli razem daje pewność, że mamy do czynienia z symboliką masońską ponieważ pierwsza loża masońska powstała w Anglii, a jej założyciele nawiązywali do rycerzy Okrągłego Stołu. Dla ciekawych wiedzy i prawdy historycznej polecam poczytać o powiązaniach właśnie rycerzy Okrągłego Stołu z wyprawami krzyżowymi i masonami.
Jako ciekawostkę dodam, że pochwalenie pierwotnych kultów ma w tym przypadku jeszcze jedno odniesienie. Całkiem niedaleko, bo na zboczu góry Grabowiec znajdowało się miejsce odprawiania pogańskich rytuałów. Obecnie stoi tam kaplica pod wezwaniem św. Anny, a całe rzesze turystów pielgrzymują do Dobrego Źródła napić się wody o cudownych właściwościach po której można w nocy świecić 😉

Warto też zwrócić uwagę na miejsce w którym są umieszczone symbole. Obok drzwi pod pamiątkową tablicą po której pozostał ślad widoczny na zdjęciu oraz resztki okuć. Świadczyć to może o tym, jak ważna dla ówczesnych mieszkańców była ich pradawna historia.

SONY DSC
Na zakończenie mojego wywodu dodam, że poza tymi dwoma symbolami udało mi się na terenie kościoła i cmentarza odnaleźć jeszcze jedną płytę nagrobną z podobnym krzyżem, ale już w wersji zaadoptowanej przez chrześcijan.

SONY DSCOraz mała galeria co ciekawszych niemieckich płyt nagrobnych, które uniknęły zniszczenia:

SONY DSCSONY DSC  SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edit: od Pana Jana Wieczorka, osoby, która zajmuje się między innymi symboliką masońską w Jeleniej Górze i okolicach otrzymałem wiadomość, w której napisał, że kamień z symbolem jest masońskim kamieniem węgielnym położonym pod budowę. Najbliższa loża masońska mieściła się wtedy w Kowarach.

Polecam:
www.dolnoslaskipodroznik.pl
www.riese-inne.blogspot.com
www.magdachemini.blogspot.com

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz