O nas

Nasze Stowarzyszenie jest organizacją skupiającą „zapaleńców” interesujących się historią oraz dziejami naszego regionu – Kotliny Jeleniogórskiej -ale również całego Dolnego Śląska. Skupiamy się przede wszystkim na pierwszej połowie XX wieku, ale w niektórych przypadkach badamy tę nowszą historią jak i tę bardziej odległą. Można powiedzieć, że działamy w skali mikro. Interesują nas małe miejscowości, których społeczności często mają bardzo bogatą i wartą uwiecznienia historie. W kręgu naszych zainteresowań znajdują się również pojedyncze obiekty: budynki mieszkalne, zespoły zabudowań, fabryki, schrony, bunkry itp. Zapraszamy do lektury naszych tekstów i obejrzenia galerii.

Stawiamy sobie dwa cele naszych działań.

Zwiększenie świadomości historycznej obecnych mieszkańców miejscowości znajdujących się na terytorium Dolnego Śląska. Należy pamiętać, że miejsca w których mieszkamy, które zwiedzamy lub które po prostu codziennie przemierzamy posiadają swoją odrębną, a często bardzo bogatą historie, a społeczności, które kiedyś tu zamieszkiwały potrafiły stworzyć niesamowicie mocne wewnętrzne więzi oraz wspaniałe tradycje, czego w dzisiejszych czasach niestety brakuje.

Uchronienie przed zniszczeniem i zapomnieniem rzeczy, które mogą stanowić pamiątkę minionych dni, nawet jeśli nie posiadają znaczącej wartości historycznej.
Mogą to być:
– sprzęty codziennego użytku,
– wyposażenie domów,
– budynki,
– elementy infrastruktury przemysłowej,
– kapliczki,
– pomniki.
Nasze działania polegają na oględzinach danej rzeczy bądź miejsca, wykonaniu dokumentacji obrazującej aktualny stan, zebranie jak największej ilości informacji oraz dalsze działania mające na celu uchronienie w/w obiektów przed zniszczeniem. Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich. Jeśli jesteście mieszkańcami Kotliny Jeleniogórskiej i posiadacie informacje o rzeczach, które należałoby uchronić przed zapomnieniem i zniszczeniem prosimy o kontakt.

Dodaj komentarz