Ściegny czy Ścięgny? – „oto jest pytanie.”

W ostatnich dniach gruchnęła w okolicy informacja: „Ściegny przestają istnieć!!” Zamiast tego mają być Ścięgny. Informację taką podały np. regionalne witryny z wiadomościami oraz KPN. Zapytacie o co chodzi w ogóle. Otóż od lat obie nazwy funkcjonowały obok siebie. Każda miała swoich zwolenników jak i przeciwników. Co kilka lat krążyły informacje o komisjach, które miały się zbierać aby ostatecznie ustalić która nazwa jest właściwa. Jednak dalej obie nazwy były stosowane zamiennie. Skąd to się w ogóle wzięło? Prawdopodobnie kiedyś któryś urzędnik wystawiając komuś jakiś dokument zamiast „e” wpisał „ę” i tak w sumie jest do dzisiaj. Jedni piszą tak, inni inaczej. Zapytacie czy jest z tym jakiś problem w codziennym życiu? Otóż śpieszę z odpowiedzią, że absolutnie żaden. Jako mieszkaniec tej malowniczej miejscowości nigdy nie miałem żadnych problemów czy to w urzędzie gminy, „skarbówce”, ZUSie czy wydziale komunikacji. Nigdy nie było problemów z pocztą, kurierami, policją czy pogotowiem. Wszyscy i tak wiedzieli o którą miejscowość chodzi a ci, którzy nie wiedzieli najprawdopodobniej nigdy o takiej miejscowości nawet nie słyszeli. Nawet sporej części mieszkańców było to obojętne. Teraz, po raz kolejny, padło hasło, że ma być „ę” zamiast „e” i bum cyk-cyk. Tą karkołomną operację połączono z likwidacją dawnej nazwy Górnego Karpacza, czyli Bierutowic. I już tradycyjnie pojawiają się głosy, że tak nie powinno być, że domalowywanie ogonka do „e” to błąd, pomyłka, itd. Obrońcy „ę” wskazują, że tak jest w dokumentach od lat i tak powinno być, zwolennicy „gołego e” przekonują, że ta nazwa odwołuje się do pierwotnej nazwy i wywodzi się od słowa „ścieg”, czyli ścieżka. Więc „Ściegny” to leśne ścieżki.

Osobiście uważam, że wydanie takiej decyzji administracyjnej kompletnie nic nie zmieni. No może poza tym, że wszyscy w dowodach będą mieli tę samą nazwę. Sorry, nie będą mieli bo przecież w dowodach już nie ma miejsca zameldowania. Urzędnicy będą pisać swoje, a ludzie przeświadczeni o wyższości „e” nad „ę” w ramach protestu dalej będą pisać po swojemu. Wszystkie dokumenty wystawione do tej pory i tak będą ważne, a tu i ówdzie domaluje się ogonek i będzie po problemie. Sam uważam, że obie nazwy są bez sensu bo są po prostu brzydkie. „Ścięgny” to w ogóle paskudztwo samo w sobie a „Ściegny” ani nie brzmią ładnie ani nie mają w sobie nic związanego z sytuacją obecną (nie ma w naszej miejscowości żadnych znaczących dróg czy szlaków) ani z historią. Historyczna nazwa miejscowości, która po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pisanych to „Steinseiffen”, a dokładniej „Stynsifen”. Żeby się nad tym za długo nie rozwodzić wkleję fragment książki Rudolfa Pradlera „Ściegny-Steinseiffen, śląska wieś w Karkonoszach”

IMG_20171130_184100IMG_20171130_184122Czyli jeśli chcielibyśmy odnieść się do nazewnictwa historycznego to wieś nasza powinna nazywać się „Skałka”, „Kamienny Potok”, bądź tak jak zaraz po wojnie „Kamionka”. I ta ostatnia nazwa podoba mi się najbardziej. Uważam również, że na taką błahostkę jak wojna o ogonek przy „e” po prostu „szkoda prundu” jak mawia moja przyjaciółka. Mamy, jako społeczność, o wiele ważniejsze sprawy do uregulowania, choćby takie jak likwidacja planowanej spalarni śmieci, ceny wody czy zadbanie o zimowe utrzymanie dróg w naszej miejscowości, żebyśmy nie musieli jak parę lat wstecz kopać w zaspach ściegów…

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Absolutnie zgadzam się, że historyczna nazwa powinna brzmieć jako jeden z wariantów zaproponowanych przez autora. Może faktycznie Kamionka, a może Kamienny potok. Aczkolwiek niem. seiffen ma pewien polski sprytny odpowiednik: płuczka. Nie wdając się w dość zawiłą etymologię śr.-wys.-niem. seif, kojarzenie go wyłącznie z płukaniem złota, jak sugeruje w drugim wyjaśnieniu autor zacytowanego opracowania jest nadużycie, Lepiej złota w to nie mieszajmy. Płuczki niekoniecznie musiały oznaczać płukanie złota, tylko potok, który cokolwiek płukał. Stąd popularność w Górach Izerskich i Karkonoszach takich nazw.

Dodaj komentarz